201804.17
0
0

הליך פשיטת רגל

הליך פשיטת רגלהליך פשיטת רגל הוא מצב שבו אדם מכריז כי הוא נפרד מנכסיו ומפסיק להיות בעלי הנכסים שהיו ברשותו עד כה, במטרה לשלם את חובותיו.

בדרך כלל לאדם פרטי שבוחר בהליך פשיטת רגל, אין ממש נכסים ולכן אין לו כל כך ממה להיפרד, אך למרות זאת, אנשים מכריזים על פשיטת רגל כדי לקבל הגנה בצורת עיכוב הליכים משפטיים שמתנהלים נגדו ולמען פתיחת דף חדש בחייו.

הליך פשיטת רגל – למי זה נועד? מי יכול להכריז על עצמו פושט רגל?

בניגוד לדעה הרווחת בקרב הציבור באשר להליך פשיטת רגל ,בפועל, המציאות מעט שונה.

טעות נפוצה היא לחשוב שפשיטת רגל נועד לעסקים, חברות ותאגידים, כשלמעשה חברה ש’פושטת רגל’ אינה עושה זאת במסגרת הליך פשיטת רגל אלא בתהליך שנקרא פירוק, כשלמעשה חברה אינה פושטת רגל אלא עוברת תהליך פירוק. כאן המקום להדגיש כי פשיטת רגל מיודעת לכל אדם שחייב כספים, מכל סיבה שהיא ועל כל רקע באשר הוא, כולל ערבויות, מזונות וכיוצא בזאת. אנשים שנקלעו לחובות יוכלו ליהנות מרווחת הסעד של הליך פשיטת רגל.

התנאי הבסיסי להכרזה על פשיטת רגל הוא שמגיש הבקשה חייב להיות תושב ישראל, מעל גיל 18 ועליו להיות חייב לפחות 17,307 ש”ח נכון לשנת 2018.

איך מגישים בקשה לפשיטת רגל

חייב אשר החליט שהפתרון המתאים לטיפול בחובותיו הוא הליך פשיטת רגל, צריך להגיש בקשה להכרזה על פשיטת רגל. ניתן לעשות זאת לב, אם כי מומלץ ביותר לפנות למסלול זה לאחר ייעוץ פיננסי מקצועי ובליווי גורם מקצועי אשר מתמחה בתחום.  כאן המקום להדגיש, כי יש לזכור שמבחינת פנייה לקבלת ייעוץ, לא מדובר בעניין מובן מאליו. יש לא מעט גורמים שמציעים את עזרתם בנושא, וביניהם עורכי דין רבים. אך צריך לקחת בחשבון שבפועל  עורכי הדין שיכולים להתמחות בכל מיני תחומים אחרים כולל הוצל”פ, לא מכירים את הליך פשיטת רגל כל בוריו. אותו הדבר תקף גם לגביי רואי חשבון וכלכלנים שמתמחים בניהול עסקים, מעטים הם בעלי המקצוע בתחום שמתמחים בטיפול בחייבים, בטיפול בפושטי רגל וכן, גם בטיפול בתיקים בהוצאה לפועל.

חברת אובליגור פועלת למעלה מ-21 שנים בתחום הפיננסי, ומתמחה בנישת סיוע מקצועי לחייבים, ובטיפול בחובות בכל סדר גודל ומכל סוג. מניסיוננו, אחוז גבוה של חייבים אשר פנו לסיוע מקצוע, קיבלו תמורה נאותה, לעומת אחוז לא מבוטל של אנשים שפנו להליך באופן עצמאי או שפנו לגורמים מקצועיים שאינם מתמחים בתחום החובות ובהליך פשיטת רגל, וחוו אכזבות וכישלונות.

לאחר שהחלטתם מי מסייע לכם בעניין, פונים לעשות את הדברים הבאים:

1.      החייב צריך למלא טופס בקש ל צו כינוס והכרזה עליו פושט רגל. עליו למלא חוברת המוגדרת כדו”ח הצהרה על חובותיו ועל נכסיו.

2.      החייב צריך לצרף כתב ויתור על סודיות.

יש להכין ארבעה עותקים של הטפסים הללו ולהחתימם על ידי עורך דין.

בנוסף לטפסים הנ”ל, החייב צריך לדאוג להכין תצהיר אשר מפרט את השתלשלות העניינים שהובילו אותו להסתבכות הכלכלית, ולצרף לתצהיר צילום ת.ז. את התצהיר עם צילום ת.ז יש להגיש בארבעה עותקים גם כן. ייתכן שהחייב יצטרך להשלים מסמכים נוספים באם יידרש לכך בהתאם למצבו האישי.

חשוב ביותר להקפיד על מילוי פרטים מדויקים בטפסים, לא להחסיר מידע ולא לעגל פינות. המידע שנמסר ייבדק בקפידה על ידי הנציגים של הכונס הרשמי ואם יימסר מידע שגוי או שקרי, הדבר יחשוף את החייב לתביעה על רקע פלילים מצד הכונס, ולביטול צו הכינוס אם כבר ניתן.